- 755 Series Single Cone
- 2 7/8" Straight Bore
- 1.9000" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Radial Rating | 17658.1 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 755 |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 1.9 in |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 2 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.712413 |
| Weight | 6.778 LB |
| EAN or UPC | 53893086057 |

