- 6400 Series Single Cone
- 2 1/2" Straight Bore
- 2.1350" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| K Factor | 1.613694 |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Series | 6400 |
| Cone Width | 2.135 in |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 2 1/2 in |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Radial Rating | 18716.5 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 6.819 LB |
| EAN or UPC | 53893148342 |

