- Series 64000 Double Cup
- 7" OD x 2 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| O.D. | 7 in |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Cup Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 2.75 in |
| Series | 64000 |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 5.848 LB |
| EAN or UPC | 53893355283 |

