- 5C Series Single Cone
- 11/16" Straight Bore
- 0.4690" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 1157.5 lbf |
| K Factor | 1.218927 |
| Series | 5C |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| I.D. | 11/16 in |
| Cone Width | 0.469 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Weight | 0.157 LB |
| EAN or UPC | 53893000251 |
| NSN Number | 3110-00-554-5400 |

