- Series 435000 Double Cup
- 16 1/2" OD x 5 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. | 16.5 in |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 5 3/8 in |
| K Factor | 0.9662256 |
| Series | 435000 |
| Radial Rating | 64223.6 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 73.17 LB |
| EAN or UPC | 53893617732 |

