- Tapered Roller Bearing Set
- 1 5/16" ID x 3 1/8" OD x 1" Wide
- Class 0
| Assembly | TS |
| K Factor | 0.87 |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.080 in |
| Series | 43000 |
| One-Row Radial Rating C90 | 4190 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| I.D. | 1 5/16 in |
| Cone Width | 0.9478 in |
| Housing Shoulder Diameter | 2.91 in |
| Static Load Rating [Max] | 17100 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 3.125 in |
| Cup Width | 11/16 in |
| Weight | 1.29 LB |
| EAN or UPC | 53893289090 |

