- Series 420000 Single Cup
- 14.372" OD x 2 1/2" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 420000 |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 63016 lbf |
| Material | Steel |
| O.D. | 14.372 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 2.5 in |
| K Factor | 1.454953 |
| Weight | 26.499 LB |
| EAN or UPC | 53893612140 |

