- Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 64 mm Wide
- Straight Bore
- C2 - Clearance Less Than Normal
- Steel Cage
applications
- Pulp and paper mills
- Construction and mining equipment
- Metal mills
| Tolerance | Iso Class 0 (Equiv. to RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C2 |
| O.D. | 190 mm |
| Bearing Type | Radial Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.1 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Limiting Speed - Oil | 2500 rpm |
| Origin | Spherical Radial |
| Ring Modification | W33 - Lubrication Groove & 3 Holes in Outer Ring |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.100 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Clearance Less Than Normal |
| I.D. | 90 mm |
| Enclosure | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 1880 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 19.3 LB |
| EAN or UPC | 87796026773 |

