- 39500 Series Single Cone
- 2.6240" Straight Bore
- 1 3/16" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 2.624 in |
| Series | 39500 |
| Radial Rating | 9008.4 lbf |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 1 3/16 in |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.7209 |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Weight | 1.85 LB |
| EAN or UPC | 53893281124 |

