- Series 395 Single Cup
- 4.331" OD x 0.8661" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 4.331 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.8661 in |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Series | 395 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 0.673 LB |
| EAN or UPC | 53893025476 |

