- 385 Series Double Cone
- 2 3/16" Straight Bore
- 3 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Double Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 4909.2 lbf |
| Cone Type | Double Cone |
| Cone Width | 3.75 in |
| O.D. | N/A |
| Series | 385 |
| I.D. | 2 3/16 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| K Factor | 1.649421 |
| Origin | Cones |
| Weight | 3.086 LB |
| EAN or UPC | 53893023465 |

