- Tapered Roller Bearing Set
- 1 7/8" ID x 3 7/8" OD x 1 3/16" Wide
- Class 0
| Series | 3700 |
| Cup Width | 0.9375 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.54 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 1.193 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 3.875 in |
| K Factor | 1.73 |
| Static Load Rating [Max] | 34300 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 6590 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| I.D. | 1 7/8 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 2.376 LB |
| EAN or UPC | 53893132112 |

