- Tapered Roller Bearing Set
- 1 13/16" ID x 3.346" OD x 1" Wide
- Class 0
| Cup Width | 13/16 in |
| I.D. | 1 13/16 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 5040 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| K Factor | 1.69 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Static Load Rating [Max] | 26200 lbf |
| Series | 2900 |
| O.D. | 3.346 in |
| Cone Width | 1.0082 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.15 in |
| Assembly | TS |
| Weight | 1.294 LB |
| EAN or UPC | 53893123035 |

