- Series 28000 Double Cup
- 3.151" OD x 1 3/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Width | 1.375 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Precision |
| Series | 28000 |
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 3.151 in |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.998 LB |
| EAN or UPC | 53893231006 |

