- Series 275000 Single Cup
- 15 1/2" OD x 1.9687" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Series | 275000 |
| Cup Width | 1.9687 in |
| K Factor | 1.453261 |
| O.D. | 15.5 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 50426.8 lbf |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Weight | 14.538 LB |
| EAN or UPC | 53893579986 |

