- 25800 Series Single Cone
- 1 3/8" Straight Bore
- 0.9690" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 2.012665 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 25800 |
| Origin | Cones |
| I.D. | 1 3/8 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 4592.9 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| Cone Width | 0.969 in |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Weight | 0.715 LB |
| EAN or UPC | 53893220956 |

