- Series 130000 Double Cup
- 14" OD x 4 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 130000 |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 4.375 in |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 14 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Tolerance | Precision |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Weight | 36.072 LB |
| EAN or UPC | 53893491899 |

