- 16 mm Bore
- Fixed Diameter
- Closed Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Available in both imperial and metric sizes
| Style of Bearing | Closed |
| Inch/Metric | Metric |
| Distance Between Retaining Rings | 24.6 mm |
| Trunion Type | N/A |
| Accuracy Class | Precision |
| O.D. | 26.0000 mm |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Self Aligning | Yes |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Retaining Ring Groove Width | 1.3 mm |
| Corrosion Resistant | No |
| Length | 36.000 mm |
| Recommended Shafting Class | MM |
| Preload | Yes |
| Material | Delrin |
| Center to Shaft | N/A |
| Shaft Dia. | 16.0000 mm |
| Type of Bearing | Ball |
| Dynamic Load Rating | 495.00 lbf |
| Seals | None |
| Seal Material | N/A |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 662486108313 |

