- 0.5" Bore
- Fixed Diameter
- Closed Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- End supported applications for spanning or bridging a gap
features
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Available in both imperial and metric sizes
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
| Length | 1 1/4 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Retaining Ring Groove Width | 0.05 in |
| Distance Between Retaining Rings | 1.022 in |
| Shaft Dia. | 1/2 in |
| O.D. | 7/8 in |
| Seal Material | N/A |
| Style of Bearing | Closed |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Accuracy Class | Precision |
| Seals | None |
| Center to Shaft | N/A |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Recommended Shafting Class | L |
| Corrosion Resistant | Optional |
| Self Aligning | Yes |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Material | Delrin |
| Preload | Yes |
| Dynamic Load Rating | 265.00 lbf |
| Weight | 0.07 LB |
| EAN or UPC | 662486295105 |

