- 15 Size Code
- Standard Long Carriage Style
- Clearance Preload Level
- 66.1 mm Length
- 47 mm Width
description
- The 400 Series Profile Rail Linear Guide is the newest addition to the Thomson linear guide product line. The 400 series is a cost-effective, transport grade profile rail solution for cost-sensitive applications and is a drop-in replacement with industry standard envelope and hole patterns.
features
- Double-faced ball track bearing arrangements provide compliance during installation as well as equal load carrying capacity in all directions
- Caged and non-caged carriages utilize the same rail design
| Oil Hole Dimensions | M4 x 0.7 |
| Assembled Height | 24 mm |
| Type | Ball |
| Static Capacity | 23700 N |
| Carriage Edge to Rail Edge Tolerance | +/- 0.1 mm |
| Static Roll Moment | 164 N-m |
| Fitting Location | 5.5 mm |
| Static Pitch Moment | 169 N-m |
| Preload Level | Clearance |
| Carriage Style | Standard Long |
| Bolt Hole Spacing - Width [Min] | 38 mm |
| Width | 47.000 mm |
| Flange Thickness | 8 mm |
| Accuracy Class | Normal |
| Bolt Hole Spacing - Length | 30 mm |
| Series | 400 Series |
| Carriage Body Length | 47.7 mm |
| Load Capacity @ 100 KM | 8968 N |
| Temperature Range [Max] | 176 °F |
| Carriage Mount Bolt | M5 |
| Size Code | 15 |
| Length | 66.100 mm |
| Load Rating | 11300 |
| Fitting Length | 5 mm |
| Assembly Height Tolerance | ±100 μm |
| Load Capacity @ 50 KM | 11300 N |
| Carriage Edge to Rail Edge | 16 mm |
| Bolt Hole Spacing - Width | 38 mm |
| Material | Steel Alloy |
| Carriage Mounting Hole Dia. | 4.4 mm |
| Height | 20.700 mm |
| Weight | 0.23 LB |

