- Cam Follower
- 3 1/2" OD Straight Roller
- 1 1/4" Eccentric Stud
- 1 1/4-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Roller Width | 2 in |
| End Type | Metal Plug |
| Material | Steel |
| Roller Type | Straight |
| Stud Type | Eccentric |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Dia. | 3 1/2 in |
| Stud Length | 2.75 in |
| Threads per Inch | 12 |
| Thread Type | UNF |
| Inch/Metric | Inch |
| Thread Size | 1 1/4 |
| Stud Dia. | 1.25 in |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Weight | 5.5 LB |
| EAN or UPC | 651041185104 |

