- Cam Follower
- 165 mm OD V-Groove Roller
- 48 mm Standard Stud
- M48 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Thread Size | M48 |
| Material | Steel |
| Stud Length | 105 mm |
| Roller Type | V-Groove |
| Static Capacity | 230800 N |
| Stud Type | Standard |
| Roller Width | 76 mm |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Metric |
| Stud Dia. | 48 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 58500 N |
| Thread Type | UNF |
| Roller Dia. | 165 mm |
| Enclosure | Sealed |
| Dynamic Load Rating | 148100 N |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Weight | 25.478 LB |
| EAN or UPC | 651041211728 |

