- Cam Follower
- 26 mm OD Straight Roller
- 10 mm Standard Stud
- M10 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Dia. | 10 mm |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Type | UNF |
| Thread Size | M10 |
| Roller Dia. | 26 mm |
| Roller Width | 20 mm |
| Material | Steel |
| Stud Length | 23 mm |
| Roller Type | Straight |
| End Type | Metal Plug |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Capacity | 1000 N |
| Dynamic Load Rating | 2790 N |
| Stud Type | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1720 N |
| Weight | 1.984 LB |
| EAN or UPC | 651041211377 |

