- Cam Follower
- 76 mm OD Flanged Roller
- 30 mm Standard Stud
- M30 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Material | Steel |
| Stud Type | Standard |
| Stud Dia. | 30 mm |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Width | 52 mm |
| Thread Type | UNF |
| Dynamic Load Rating | 63600 N |
| Roller Dia. | 76 mm |
| Stud Length | 69.5 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Thread Size | M30 |
| Dynamic Thrust Load Rating | 25700 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Roller Type | Flanged |
| Flange Thickness | 14 mm |
| Enclosure | Sealed |
| Static Capacity | 89000 N |
| Weight | 4.783 LB |
| EAN or UPC | 651041201453 |

