- Cam Follower
- 52 mm OD Flanged Roller
- 20 mm Standard Stud
- M20 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Flange Thickness | 10.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Stud Dia. | 20 mm |
| Stud Length | 40.5 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 10600 N |
| Roller Dia. | 52 mm |
| Thread Type | UNF |
| Roller Width | 33.6 mm |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Type | Flanged |
| Dynamic Load Rating | 17000 N |
| Material | Steel |
| Enclosure | Sealed |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Thread Size | M20 |
| Stud Type | Standard |
| Static Capacity | 7200 N |
| Weight | 1.829 LB |
| EAN or UPC | 651041211605 |

