- Cam Follower
- 26 mm OD Flanged Roller
- 10 mm Standard Stud
- M10 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Thread Type | UNF |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Dia. | 26 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1720 N |
| Static Capacity | 1000 N |
| Roller Width | 20 mm |
| End Type | Metal Plug |
| Stud Type | Standard |
| Stud Dia. | 10 mm |
| Dynamic Load Rating | 2790 N |
| Roller Type | Flanged |
| Thread Size | M10 |
| Stud Length | 23 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Flange Thickness | 5 mm |
| Weight | 0.242 LB |
| EAN or UPC | 651041210776 |

