- Cam Follower
- 6" OD Flanged Roller
- 2 1/2" Standard Stud
- 2 1/2-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Dia. | 6 in |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Dynamic Thrust Load Rating | 14200 lbf |
| Static Capacity | 62000 lbf |
| Thread Size | 2 1/2 |
| Material | Steel |
| Stud Type | Standard |
| Roller Width | 3 in |
| Roller Type | Flanged |
| Thread Type | UNF |
| Stud Dia. | 2 1/2 in |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Length | 5 1/2 in |
| Threads per Inch | 12 |
| Flange Thickness | 23/32 in |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Weight | 29.5 LB |
| EAN or UPC | 651041148826 |

