- Cam Follower
- 3" OD Flanged Roller
- 1 1/4" Eccentric Stud
- 1 1/4-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Type | Eccentric |
| Material | Steel |
| Threads per Inch | 12 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Static Capacity | 16000 lbf |
| Stud Dia. | 1 1/4 in |
| End Type | Metal Plug |
| Thread Type | UNF |
| Dynamic Thrust Load Rating | 5790 lbf |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Roller Width | 2 in |
| Roller Type | Flanged |
| Thread Size | 1 1/4 |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Stud Length | 2 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Roller Dia. | 3 in |
| Enclosure | Sealed |
| Weight | 4.7 LB |
| EAN or UPC | 651041164727 |

