- Cam Follower
- 3 1/4" OD Flanged Roller
- 1 1/4" Standard Stud
- 1 1/4-12 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 14300 lbf |
| Stud Dia. | 1 1/4 in |
| Thread Size | 1 1/4 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Roller Dia. | 3 1/4 in |
| Roller Width | 2 in |
| Static Capacity | 16000 lbf |
| Dynamic Thrust Load Rating | 5790 lbf |
| Stud Length | 2 1/2 in |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Threads per Inch | 12 |
| Roller Type | Flanged |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Type | UNF |
| Stud Type | Standard |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 5.3 LB |
| EAN or UPC | 651041149281 |

