- Cam Follower
- 2 3/4" OD Flanged Roller
- 1" Standard Stud
- 1-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Enclosure | Sealed |
| End Type | Metal Plug |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Roller Type | Flanged |
| Static Capacity | 3120 lbf |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 5120 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Dia. | 1 in |
| Stud Type | Standard |
| Dynamic Thrust Load Rating | 2680 lbf |
| Stud Length | 2 1/4 in |
| Threads per Inch | 14 |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Thread Type | UNF |
| Thread Size | 1 |
| Roller Dia. | 2 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 651041149267 |

