- Cam Follower
- 1 3/4" OD Flanged Roller
- 3/4" Eccentric Stud
- 3/4-16 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Type | Eccentric |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Roller Type | Flanged |
| End Type | Metal Plug |
| Stud Dia. | 3/4 in |
| Thread Type | UNF |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Length | 1 3/4 in |
| Flange Thickness | 11/32 in |
| Roller Dia. | 1 3/4 in |
| Material | Steel |
| Threads per Inch | 16 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 2520 lbf |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1320 lbf |
| Static Capacity | 1370 lbf |
| Thread Size | 3/4 |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 651041207622 |

