- Cam Follower
- 1 1/2" OD Flanged Roller
- 5/8" Standard Stud
- 5/8-18 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Material | Steel |
| Stud Length | 1 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 2520 lbf |
| Roller Dia. | 1 1/2 in |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1320 lbf |
| Static Capacity | 1370 lbf |
| Thread Size | 5/8 |
| Flange Thickness | 11/32 in |
| Roller Type | Flanged |
| Thread Type | UNF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Stud Dia. | 5/8 in |
| Threads per Inch | 18 |
| Enclosure | Sealed |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Type | Standard |
| Roller Width | 1 3/16 in |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 651041149212 |

