- 19.69 in Inner Diameter
- 26.38 in Outer Diameter
- 6.69 in Width
| Radial Internal Clearance | Group (C1) |
| Inside Dia. | 500 mm |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| I.D. | 500 mm |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 6.69 in, 170 mm |
| Series | 49 |
| Relubrication Feature | With |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 6.69 in, 170 mm |
| Cage Material | Solid Machined |
| O.D. | 670 mm |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Static Load Rating | 6100 kN |
| No. of Rows | Double |
| Width | 6.69 in, 170 mm |
| Cage Type | Solid Machined |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Tolerance | Class (SP) |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Dynamic Load Rating | 2330 kN |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outside Dia. | 670 mm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Rows of Balls | Multi |
| Weight | 418.58 LB |
| EAN or UPC | 7316577721587 |

