- Radial Shaft Seal
- 960 mm Shaft Diameter
- 1000 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 1000 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 960 mm |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Weight | 19.955 LB |
| EAN or UPC | 85311886222 |

