- Radial Shaft Seal
- 940 mm Shaft Diameter
- 1000 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 940 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 1000 mm |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 19.924 LB |
| EAN or UPC | 85311902403 |

