- Radial Shaft Seal
- 234.95 mm Shaft Diameter
- 279.4 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 234.95 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Assembled Design |
| Construction | HDS3 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 279.4 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 3.815 LB |
| EAN or UPC | 85311089425 |

