- Radial Shaft Seal
- 920 mm Shaft Diameter
- 984 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 920 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Housing Bore Dia. | 984 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 19.624 LB |
| EAN or UPC | 85311156257 |

