- Radial Shaft Seal
- 920 mm Shaft Diameter
- 984 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Shaft Dia. | 920 mm |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 984 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 19.624 LB |
| EAN or UPC | 85311163309 |

