- Radial Shaft Seal
- 228.6 mm Shaft Diameter
- 266.7 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 266.7 mm |
| Shaft Dia. | 228.6 mm |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Bonded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 3.665 LB |
| EAN or UPC | 85311089265 |

