- Radial Shaft Seal
- 760 mm Shaft Diameter
- 800 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 800 mm |
| Shaft Dia. | 760 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Weight | 11.732 LB |
| EAN or UPC | 85311142984 |

