- 170 mm ID x 360 mm OD x 72 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| Width | 2.83 in, 72 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 915000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 170 mm |
| Outer Ring Width | 72 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7695991 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. | 360 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 72 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 585000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 84.217 LB |
| EAN or UPC | 7316576651168 |

