- 150 mm ID x 320 mm OD x 65 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Inner Ring Width | 65 mm |
| I.D. | 150 mm |
| icNumber | 7695927 |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 320 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 55.667 LB |
| EAN or UPC | 7316576651137 |

