- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 240 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695996 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 110 mm |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 21.727 LB |
| EAN or UPC | 7316576651014 |

