- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695996 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577610584 |

