- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695996 |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Plastic |
| Bore Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 21.727 LB |
| EAN or UPC | 7316577151360 |

