- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Light |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695924 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.93 in, 49 mm |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| O.D. | 8.86 in, 225 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| Width | 1.93 in, 49 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1.93 in, 49 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 20.318 LB |
| EAN or UPC | 7316577655585 |

