- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695924 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 49 mm |
| I.D. | 105 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 1.93 in, 49 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 193000 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 225 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 20.318 LB |
| EAN or UPC | 7316576651007 |

