- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695841 |
| Preload Level | Light |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Weight | 13.823 LB |
| EAN or UPC | 7316577151278 |

