- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 178000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| icNumber | 7695841 |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 200 mm |
| I.D. | 95 mm |
| Weight | 13.461 LB |
| EAN or UPC | 7316576650956 |

