- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| icNumber | 7696063 |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7300 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 12.954 LB |
| EAN or UPC | 7316577151230 |

